Bridlewood 6-Light Chandelier in Stone Grey
- Brushed nickel and Stone Grey finishes with clear seeded glass shades
- 23" high x 28" wide
- Uses six incandescent candelabra bulbs, up to 60 watts each (not included); dimmable
- Hanging height can be adjusted from 33.5" to 69.5"; adaptable for sloped ceilings
In stock
- Brand
- Minka Lavery
- SKU
- 4636-106
Description / Bridlewood 6-Light Chandelier in Stone Grey
More Information
| UPC | 747396104690 |
|---|---|
| Brand | Minka Lavery |
| Weight | 19.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5``x0.75``x5`` |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Bridlewood |
| Finish | Stone Grey with Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear seedy |
| Height | 23" |
| Length | 28" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Modern Farmhouse |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 28" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Minka Lavery lighting for timeless elegance and expert craftsmanship at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined style of Minka Lavery, a trusted name in lighting since 1939.
Known for its dedication to quality and design excellence, Minka Lavery offers a diverse range of fixtures—from elegant chandeliers and pendants to unique bathroom vanity lights and wall sconces. Each piece reflects a commitment to expert craftsmanship and thoughtful detailing, making it easy to create a cohesive look throughout your home.
As part of the Minka Group alongside Minka-Aire ceiling fans, George Kovacs modern lighting, and Metropolitan Lighting, Minka Lavery blends tradition with innovation to bring beauty and function to every space.