West Liberty Ceiling Light in Olympus Gold
- Olympus Gold finish with clear crystals.
- Ceiling light includes a chain and can be converted to a pendant light if you prefer.
- Semi-flush light measures 16" across by 19" tall.
- Uses four candelabra light bulbs up to 60 watts each (not included).
- Damp rated light can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
Out of stock
- Brand
- Minka Lavery
- SKU
- 4403-581
Description / West Liberty Ceiling Light in Olympus Gold
- It measures 16 long x 16" wide x 19" high.
- It uses 4 Incandescent bulb(s) up to 60 watts.
- This light would look best inside.
- It is rated for damp locations.
More Information
| UPC | 747396095165 |
|---|---|
| Brand | Minka Lavery |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.25"x0.75"x5.25" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | West Liberty |
| Finish | Olympus Gold |
| Glass Type | Clear crystals hanging down |
| Height | 19" |
| Length | 16" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 4 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 16" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Minka Lavery lighting for timeless elegance and expert craftsmanship at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined style of Minka Lavery, a trusted name in lighting since 1939.
Known for its dedication to quality and design excellence, Minka Lavery offers a diverse range of fixtures—from elegant chandeliers and pendants to unique bathroom vanity lights and wall sconces. Each piece reflects a commitment to expert craftsmanship and thoughtful detailing, making it easy to create a cohesive look throughout your home.
As part of the Minka Group alongside Minka-Aire ceiling fans, George Kovacs modern lighting, and Metropolitan Lighting, Minka Lavery blends tradition with innovation to bring beauty and function to every space.