Harbour Point Ceiling Light in Liberty Gold
- Semi-flush light features a Liberty Gold finish with etched white glass shade
- 10.75" high x 13.5" wide
- Uses two standard size bulbs, up to 60 watts each (not included); dimmable
- Damp area rated; suitable for use in covered outdoor or humid indoor areas such as bathrooms
In stock
Only 3 left
- Brand
- Minka Lavery
- SKU
- 4172-249
Description / Harbour Point Ceiling Light in Liberty Gold
- It measures 14 long x 14" wide x 11" high.
- It uses 2 Incandescent bulb(s) up to 60 watts.
- This light would look best inside.
- It is rated for damp locations.
More Information
| UPC | 747396083247 |
|---|---|
| Brand | Minka Lavery |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.25``x2.38``x6.25`` |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Harbour Point |
| Finish | Liberty Gold |
| Glass Type | Etched white glass |
| Height | 11" |
| Length | 14" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 2 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 14" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Minka Lavery lighting for timeless elegance and expert craftsmanship at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined style of Minka Lavery, a trusted name in lighting since 1939.
Known for its dedication to quality and design excellence, Minka Lavery offers a diverse range of fixtures—from elegant chandeliers and pendants to unique bathroom vanity lights and wall sconces. Each piece reflects a commitment to expert craftsmanship and thoughtful detailing, making it easy to create a cohesive look throughout your home.
As part of the Minka Group alongside Minka-Aire ceiling fans, George Kovacs modern lighting, and Metropolitan Lighting, Minka Lavery blends tradition with innovation to bring beauty and function to every space.