Minka-Aire Aviation 60" Ceiling Fan in Brushed Nickel
- Brushed nickel finish with medium maple blades .
- Ceiling fan measures 60" across x 12" high.
- Includes Minka Aire's RC500 remote control. This fan is also compatible with the WC500 wall control or the BD-1000 Smart Fan control from Minka Aire (sold separately)
- Includes a 6" downrod. Additional downrods are available and sold separately.
- Limited lifetime warranty on motor; 1-year warranty on all other parts
In stock
Only 1 left
- Brand
- Minka-Aire
- SKU
- F853-BN/MM
Description / Minka-Aire Aviation 60" Ceiling Fan in Brushed Nickel
More Information
| UPC | 706411044397 |
|---|---|
| Brand | Minka-Aire |
| Weight | 21.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Medium Maple |
| Blade Pitch | Varies |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 60 |
| Collection Name | Aviation |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Brushed Nickel with Medium Maple Blades |
| Height | 12" |
| Length | 60" |
| Blade Number | 3 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business Days. |
| Style | Contemporary |
| Width | 60" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Minka-Aire ceiling fans for sleek style and powerful performance at LightsOnline.com
Keep your space cool in style with Minka-Aire, a ceiling fan brand known for blending form, function, and innovation.
Whether you're looking for minimalist modern designs, transitional styles, oversized fans for large rooms, or durable outdoor models, Minka-Aire offers a wide selection to suit today’s homes and lifestyles. Each fan is engineered for performance and crafted with attention to detail, offering options with integrated lighting, remote controls, and energy-efficient features.
As part of the Minka Group, alongside Minka Lavery, George Kovacs, and Metropolitan Lighting, Minka-Aire brings trusted quality and elevated design to every space.