Loft 9-Light Chandelier in Oil Rubbed Bronze
- Measures 29.00" H x 29.50" L x 29.50" W
- cETLus certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- Number of Bulbs: 9
- Type of Bulbs: B10
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Chain Included: 72"
- Wire Included: 180"
- This fixture is dimmable.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by May 25, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: May 25, 2026
Estimated shipping: June 1 - June 8, 2026
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 70006OI
Description / Loft 9-Light Chandelier in Oil Rubbed Bronze
More Information
| UPC | 783209014497 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 11.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 180" |
| Chain Length | 72" |
| Date Back To Stock | 2026-05-25 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Loft |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Height | 29 |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 9 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 3 business Days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 29.5 |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.