Oakville 19" Outdoor Hanging Lt, Black Oxide
- Measures 19.00" H x 12.00" L x 12.00" W
- cETLus certified.
- Damp rated.
- This product is made from aluminum, glass.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: A19
- Bulb Base: E26 Medium
- Chain Included: 36"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 19 left
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 30488WGBO
Description / Oakville 19" Outdoor Hanging Lt, Black Oxide
More Information
| UPC | 783209009387 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Chain Length | 36" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x1.25" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Oakville |
| Finish | Black Oxide |
| Height | 19 |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 3 business Days. |
| Style | Coastal |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 12 |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.