Maxim Tetra 4-Light Bathroom Vanity Light in Polished Chrome
- Polished Chrome with Satin White glass
- Bath light is 30" long by 9" tall and extends 6" from the wall
- Uses four standard light bulbs up to 60 watts each; dimmable
- Can be installed with shades pointing up or down
In stock
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 2154SWPC
Description / Maxim Tetra 4-Light Bathroom Vanity Light in Polished Chrome
- Polished Chrome with Satin White glass
- Bath light is 30" long by 9" tall and extends 6" from the wall
- Uses four standard light bulbs up to 60 watts each; dimmable
- Can be installed with shades pointing up or down
More Information
| UPC | 783209202276 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 9.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75"x6.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Tetra |
| Finish | Polished Chrome |
| Glass Type | Satin white |
| Height | 9" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 4 |
| Shipping | Usually ships withing 3-4 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 30" |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.