Maxim Crown Hill 3-Light Outdoor Ceiling Light in Black
- Black finish with clear glass panes.
- Ceiling light is 11" wide by 6.5" tall.
- Uses three candelabra light bulbs up to 60 watts each.
- Aluminum construction will last despite the weather.
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 1029BK
Description / Maxim Crown Hill 3-Light Outdoor Ceiling Light in Black
- Black finish with clear glass panes.
- Ceiling light is 11" wide by 6.5" tall.
- Uses three candelabra light bulbs up to 60 watts each.
- Aluminum construction will last despite the weather.
More Information
| UPC | 783209102903 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 4.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.25``x4.25`` |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Maxim |
| Finish | Black |
| Height | 6.5" |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 3 |
| Shipping | Usually ships within 3 business Days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 11" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.