Maxim Fluid 10" Pendant Light in Black and Polished Chrome
- Measures 14.50" H x 9.75" L x 9.75" W
- cETLus certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel, glass.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: G-9
- Bulb Base: G9
- Wire Included: 8"
- This fixture is not dimmable.
- LED Color Temperature: 3000K
In stock
Only 1 left
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 11360MSKBKPC
Description / Maxim Fluid 10" Pendant Light in Black and Polished Chrome
More Information
| UPC | 783209223837 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | G9 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 9.75"x9.75"x0.5" |
| Collection Name | Fluid |
| Color Temperature | NA |
| CRI | NA |
| Finish | Black and Polished Chrome |
| Glass Type | Mirror smoke |
| Height | 15 |
| Length | 10 |
| Lumens | 500 |
| Material | Steel + Glass |
| Max Watts per Bulb | 4W |
| Bulb Count | 1 |
| Safety Rating | Dry |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | G-9 |
| Width | 10 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.