Oil Rubbed Bronze Weathered Wood One Light Pendant from the Tucson Collection
- Measures: 9.50" H x 11.25" L x 11.25" W
- Canopy Dimensions: 5"x5"x0.75"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulb: A19
- Product Material: Steel, Wood
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 18, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 18, 2026
Estimated shipping: June 25 - July 2, 2026
- Brand
- Maxim Lighting
- SKU
- 10089OIWWD
Description / Oil Rubbed Bronze Weathered Wood One Light Pendant from the Tucson Collection
More Information
| UPC | 783209210189 |
|---|---|
| Brand | Maxim Lighting |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Date Back To Stock | 2026-06-18 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"x5"x0.75" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Tucson |
| Finish | Oil Rubbed Bronze and Weathered Wood |
| Height | 10 |
| Length | 11 |
| Lumens | 0 |
| Material | Steel, Wood |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 11 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Maxim Lighting for versatile, stylish fixtures backed by decades of design innovation at LightsOnline.com
From humble beginnings to industry leader, Maxim Lighting has been creating inspired lighting since 1970, when founder Jacob Sperling—then an aeronautical engineering student—began handcrafting fixtures and selling them out of the back of a station wagon.
Today, Maxim offers an expansive collection of lighting solutions, from traditional chandeliers and transitional sconces to bold contemporary pendants and outdoor lights.
With a focus on quality, innovation, and style for every space, Maxim makes it easy to find the perfect fixture to match your vision.