Description / Aged Gold Brass Five Light Chandelier from the Rami Collection
More Information
| UPC | 795853649932 |
|---|---|
| Brand | Matteo |
| Energy Star Rated | No |
| Chain Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 42" (12"x3 + 6"x1) |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | Ø4.75" x.875"H |
| Collection Name | Rami |
| Finish | Aged Gold Brass |
| Height | 24 |
| Length | 10 |
| Material | Metal |
| Bulb Count | 5 |
| Style | Transitional |
| Width | 10 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Matteo Lighting for trend-savvy, affordable designs with a modern edge at LightsOnline.com
Bring stylish simplicity to your space with Matteo Lighting, a Canadian brand dedicated to creating accessible, design-driven lighting for today’s interiors.
Known for blending contemporary trends with timeless elements, Matteo offers a versatile selection of chandeliers, pendants, wall sconces, and ceiling lights that suit a variety of styles—from modern farmhouse to urban chic.
With a strong focus on quality, affordability, and customer service, Matteo Lighting makes it easy to elevate your home with well-crafted fixtures that look as good as they perform.