Description / Dark Grey One Light Pendant from the Scacchi Collection
More Information
| UPC | 754495928010 |
|---|---|
| Brand | Matteo |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 74" |
| Chain Length | 74`` |
| Hanging Rods Included | 42" (12"x3 + 6"x1) |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | Ø5" x 1.25"H |
| Collection Name | Scacchi |
| Finish | Dark Grey |
| Height | 9 |
| Length | 14 |
| Material | Metal |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Modern Farmhouse |
| Bulb Type | E26 |
| Width | 14 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Matteo Lighting for trend-savvy, affordable designs with a modern edge at LightsOnline.com
Bring stylish simplicity to your space with Matteo Lighting, a Canadian brand dedicated to creating accessible, design-driven lighting for today’s interiors.
Known for blending contemporary trends with timeless elements, Matteo offers a versatile selection of chandeliers, pendants, wall sconces, and ceiling lights that suit a variety of styles—from modern farmhouse to urban chic.
With a strong focus on quality, affordability, and customer service, Matteo Lighting makes it easy to elevate your home with well-crafted fixtures that look as good as they perform.