White & Brushed Gold Four Light Pendant from the Droid Collection
- Measures: 8.50" H x 42" L x 42" W
- Canopy Dimensions: 5 1/8" x 7/8"H
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 4
- Type of Bulb: E26
- Product Material: Metal
Out of stock
- Brand
- Matteo
- SKU
- C57904WH
Description / White & Brushed Gold Four Light Pendant from the Droid Collection
More Information
| UPC | 754495927839 |
|---|---|
| Brand | Matteo |
| Weight | 15.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 43.5" (12"x3 + 6"x1 + 1.5"x1) |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | Ø5.125" x.875"H |
| Collection Name | Droid |
| Finish | White & Brushed Gold |
| Material | Metal |
| Bulb Count | 4 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | E26 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Matteo Lighting for trend-savvy, affordable designs with a modern edge at LightsOnline.com
Bring stylish simplicity to your space with Matteo Lighting, a Canadian brand dedicated to creating accessible, design-driven lighting for today’s interiors.
Known for blending contemporary trends with timeless elements, Matteo offers a versatile selection of chandeliers, pendants, wall sconces, and ceiling lights that suit a variety of styles—from modern farmhouse to urban chic.
With a strong focus on quality, affordability, and customer service, Matteo Lighting makes it easy to elevate your home with well-crafted fixtures that look as good as they perform.