Geometry Series 3-Light Pendant Light In Rusty Black
- It Measures 16" High X 14" Long X 14" Wide.
- This Light Uses 3 E26 Bulb(S).
- Dry Rated. Can Be Used In Dry Environments Like Living Rooms Or Bedrooms.
Out of stock
- Brand
- Matteo
- SKU
- C54603RB
Description / Geometry Series 3-Light Pendant Light In Rusty Black
- It Measures 16" High X 14" Long X 14" Wide.
- This Light Uses 3 E26 Bulb(S).
- Dry Rated. Can Be Used In Dry Environments Like Living Rooms Or Bedrooms.
More Information
| UPC | 754495927372 |
|---|---|
| Brand | Matteo |
| Weight | 8.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | 42" (12"x3 +6"x1) |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | Ø5" x 1"H |
| Collection Name | Geometry Series |
| Finish | Rusty Black |
| Height | 15 |
| Length | 14 |
| Material | Metal |
| Bulb Count | 3 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | E26 |
| Width | 14 |
| Wet/Dry Rated | Dry |
Brand Information
Shop Matteo Lighting for trend-savvy, affordable designs with a modern edge at LightsOnline.com
Bring stylish simplicity to your space with Matteo Lighting, a Canadian brand dedicated to creating accessible, design-driven lighting for today’s interiors.
Known for blending contemporary trends with timeless elements, Matteo offers a versatile selection of chandeliers, pendants, wall sconces, and ceiling lights that suit a variety of styles—from modern farmhouse to urban chic.
With a strong focus on quality, affordability, and customer service, Matteo Lighting makes it easy to elevate your home with well-crafted fixtures that look as good as they perform.