Libby Langdon for Grayson 6" Pendant Light in Dark Bronze
- Measures 19.00" H x 6.00" L x 6.00" W
- UL, CUL, CSA certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- For use in rooms such as Bathroom, Kitchen, Hallway, Foyer, Office,.
- Number of Bulbs: 1
- Bulb Base: E26 Medium
- Chain Included: Rods: (1) 6" + (3) 12
- Wire Included: 120"
- This fixture is dimmable.
In stock
Only 16 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- 290-DB
Description / Libby Langdon for Grayson 6" Pendant Light in Dark Bronze
More Information
| UPC | 633779033315 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 10.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Hanging Rods Included | (1) 6" (3) 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.875"W x 0.875"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Grayson |
| Finish | Dark Bronze |
| Glass Type | Cream textured silk |
| Height | 19 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Safety Rating | UL, CUL, CSA |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 6 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.