Lane Pendant Light in Polished Nickel
- Measures 15.75" H x 7.00" L x 7.00" W
- C-US certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: E26
- Bulb Base: Medium
- Wire Included: 1 X 72"
- This fixture is dimmable.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 2, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 2, 2026
Estimated shipping: July 9 - July 16, 2026
- Brand
- Lark
- SKU
- 83377PN
Description / Lane Pendant Light in Polished Nickel
More Information
| UPC | 640665833720 |
|---|---|
| Brand | Lark |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 72" |
| Hanging Rods Included | 1-6", 2-12" |
| Date Back To Stock | 2026-07-02 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lane |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Height | 16 |
| Length | 7 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100 |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Lark: Transitional |
| Bulb Type | standard |
| Width | 7 |
| Wet/Dry Rated | For indoor use. |
Brand Information
Shop Lark Lighting for fresh, mix-and-match style at LightsOnline.com
Designed with personality and flexibility in mind, Lark Lighting helps you create a space that feels uniquely yours.
Whether you're decorating your first apartment or designing your forever home, Lark offers fashionable, affordably priced lighting that’s easy to layer, mix, and expand over time. From stylish pendants and sconces to versatile ceiling lights, each piece is crafted to blend seamlessly with your evolving taste.
With Lark, achieving a curated look that’s all your own has never been easier—or more fun.