Courtyard 3-Light Outdoor Hanging Pendant in Black
- Measures 21.25" H x 12.25" L x 12.25" W
- cETLus certified.
- Damp rated.
- This product is made from aluminum.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: B
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Fan Light Kit: N
- Chain Included: 72"
- Wire Included: 118"
- This fixture is dimmable.
In stock
- Brand
- Kichler
- SKU
- 9539BKT
Description / Courtyard 3-Light Outdoor Hanging Pendant in Black
More Information
| UPC | 783927395984 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 118" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7.50 DIA |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Courtyard |
| Finish | Textured Black |
| Height | 21.5 |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 3 |
| Safety Rating | CULD |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business Days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 12.25 |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.