Estella LED Small Outdoor Wall in Textured Architectural Bronze
- Measures: 12" H x 6" W
- Canopy Dimensions: 4.50 X 5.75
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 1
- Color Temperature: 3000K
- Product Material: Aluminum
- Glass: Clear Satin Etched
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by September 8, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: September 8, 2026
Estimated shipping: September 15 - September 22, 2026
- Brand
- Kichler
- SKU
- 49607AZTLED
Description / Estella LED Small Outdoor Wall in Textured Architectural Bronze
More Information
| UPC | 783927458740 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Weight | 3.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| Date Back To Stock | 2026-09-08 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.50 X 5.75 |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Estella |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Finish | Textured Architectural Bronze |
| Height | 12 |
| Max Watts per Bulb | 8W |
| Bulb Count | 1 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 6 |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.