Crosby Clear Mini Pendant in Brushed Nickel
- Measures 10.75" H x 6.00" W
- cETLus certified.
- Dry rated.
- This product is made from steel.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: A19
- Bulb Base: E26 Medium
- Chain Included: 36"
- Wire Included: 50"
- This fixture is not dimmable.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by May 13, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: May 13, 2026
Estimated shipping: May 20 - May 27, 2026
Only 1 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Kichler
- SKU
- 43996NI
Description / Crosby Clear Mini Pendant in Brushed Nickel
- Complete the look by adding coordinating pieces such as the Crosby Linear Chandelier Brushed Nickel (43995NI) and the Crosby Wall Sconce Brushed Nickel (45497NI).
- Cleaning instructions: Turn off electric current before cleaning. Clean metal components with a soft cloth moistened with a mild liquid soap solution. Wipe clean and buff with a very soft dry cloth. Under no circumstances should any metal polish be used, as it is abrasive nature could damage the protective finish placed on the metal parts. Never wash glass shades in an automatic dishwasher. Instead, line a sink with a towel and fill with warm water and mild liquid soap. Wash glass with a soft cloth, rinse and wipe dry.
- CSA UL Listed Dry. A dry location is an indoor area that is not normally subject to dampness.
More Information
| UPC | 783927531924 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 114" |
| Chain Length | 36" |
| Date Back To Stock | 2026-05-13 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.00 DIA |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Crosby |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Clear |
| Height | 10.75 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 1 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 6 |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.