Tide 52" Indoor Ceiling Fan in Brushed Nickel
- Measures 14.00" H x 52.00" L x 52.00" W
- cETLus certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel.
- Number of Bulbs: 1
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Integrated
- Blade Pitch: 12°
- Blade Span: 52""
- Blade Finish: Silver
- Fan Control: 65K Cooltouch - Full Function
- Downrods Included: 1'' OD X 4.5"
- Motor Size: 153 X 20.
- Fan RPM: 142
- Fan Airflow: 5091
- Fan Electricity Use: 57
- Fan Airflow Efficiency: 89
- Fan Light Kit: Included
- Wire Included: 78"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by May 26, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: May 26, 2026
Estimated shipping: June 2 - June 9, 2026
- Brand
- Kichler
- SKU
- 310075NI
Description / Tide 52" Indoor Ceiling Fan in Brushed Nickel
More Information
| UPC | 783927017299 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 78" |
| Date Back To Stock | 2026-05-26 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Silver |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.00 DIA |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Tide |
| Color Temperature | 3000 K |
| CRI | 90 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | Frosted |
| Height | 14 |
| Length | 52 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 17.0 W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Traditional |
| Width | 52 |
| Wet/Dry Rated | damp |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.