Lydra 3-Light Indoor Ceiling Fan in Olde Bronze
- Measures 18.50" H x 52.00" W
- cETLus certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: B10
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Blade Pitch: 12°
- Blade Span: 52""
- Blade Finish: Dark Walnut
- Fan Control: 65K Cooltouch - Full Function
- Downrods Included: 1'' OD X 4.5"
- Motor Size: 153 X 20.
- Fan RPM: 153
- Fan Airflow: 4479
- Fan Electricity Use: 48
- Fan Airflow Efficiency: 93
- Fan Light Kit: Included
- Wire Included: 78"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 2700K
- LED CRI: 90
Out of stock
- Brand
- Kichler
- SKU
- 310073OZ
Description / Lydra 3-Light Indoor Ceiling Fan in Olde Bronze
More Information
| UPC | 783927001083 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 78" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Dark Walnut |
| Blade Pitch | 12 |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.00 DIA |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lydra |
| Color Temperature | 2700 K |
| CRI | 90 |
| Finish | Olde Bronze |
| Glass Type | CLEAR SEEDED |
| Height | 19 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 4.0 W |
| Bulb Count | 3 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | B10 |
| Wet/Dry Rated | damp |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.