Hendrik 6-Light Chandelier in Brushed Nickel
- Brushed nickel finish; satin etched cased opal glass diffusers
- 22.75 high x 18 wide x 35.75 long; 36 stem included to customize installation height up to 61
- Uses six standard size bulbs, up to 100 watts each (not included)
In stock
- Brand
- Kichler
- SKU
- 1673NI
Description / Hendrik 6-Light Chandelier in Brushed Nickel
More Information
| UPC | 783927200240 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Weight | 17.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 36" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.00 DIA |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Hendrik |
| Finish | Brushed Nickel |
| Height | 22.75 |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 6 |
| Safety Rating | CULP |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business Days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 18 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.
Customer Reviews
However, I could not rate the product as 5-star, nor would I recommend the product, sadly, as the opal glass diffusers do not seat squarely. I see this as a manufacturing issue. I will periodically straighten each diffuser but should anyone NEED to do that for a new fixture?