LED 2 Light White Wall Sconce in Olde Bronze
- Measures 16.00" H x 7.00" W
- cETLus certified.
- Damp rated.
- This product is made from plastic.
- Number of Bulbs: 2
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Integrated
- Wire Included: 6"
- This fixture is dimmable.
- LED Lumens: 1375.00
- LED Color Temperature: 3000K
- LED CRI: 90
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 3, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 3, 2026
Estimated shipping: July 10 - July 17, 2026
- Brand
- Kichler
- SKU
- 11315OZLED
Description / LED 2 Light White Wall Sconce in Olde Bronze
More Information
| UPC | 783927545310 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Weight | 4.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| Date Back To Stock | 2026-07-03 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Reversible Blades | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.25 X 15.75 |
| Dimmable | Yes |
| Color Temperature | 3000K |
| CRI | 90 |
| Finish | Olde Bronze |
| Glass Type | White acrylic |
| Height | 16 |
| Light Kit Included | No |
| Lumens | 1375 |
| Material | Plastic |
| Max Watts per Bulb | 22W |
| Bulb Count | 2 |
| Safety Rating | ETLD |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 7 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.