3-Light White Acrylic LED Bathroom Vanity Light in Brushed Nickel
- Brushed nickel finish with white acrylic diffusers
- 6" high x 30" wide; extends 3.5" from wall; ADA compliant
- Uses a 48-watt integrated LED light source (included); dimmable
- Damp area rated; suitable for use in humid indoor areas such as bathrooms
In stock
- Brand
- Kichler
- SKU
- 10799NILED
Description / 3-Light White Acrylic LED Bathroom Vanity Light in Brushed Nickel
More Information
| UPC | 783927519878 |
|---|---|
| Brand | Kichler |
| Weight | 1.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Integrated |
| Backplate/Canopy Dimensions | 29.00 X 4.75 |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Signature |
| Color Temperature | 3000K |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass Type | White acrylic |
| Height | 6 |
| Lumens | 2640 |
| Material | Plastic |
| Max Watts per Bulb | 45W |
| Bulb Count | 3 |
| Safety Rating | ETL Damp |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 30 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Kichler Lighting for stylish, reliable fixtures for every room—indoors and out—at LightsOnline.com
Illuminate every corner of your home with Kichler Lighting, a trusted name in residential lighting since its founding in 1938.
Based in Ohio, Kichler has built its reputation on originality, craftsmanship, and a deep understanding of how lighting enhances everyday living. Their expansive product line includes everything from statement chandeliers and sleek ceiling fans to durable outdoor fixtures, bath lights, wall sconces, and more. Known for quality materials and trend-conscious designs, Kichler brings beauty and functionality to every space—indoors and out.
With Kichler, your home’s lighting is guaranteed to stand out and impress.