Santa Barbara Outdoor 3-Light Med. Wall Bracket in Burnished Bronze
- Measures: 23" H x 13" W
- Canopy Dimensions: 6.5"x15.5"x1.5"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulb: Candelabra
- Product Material: Aluminum
- Glass: Clear Hammered
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 12, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 12, 2026
Estimated shipping: July 19 - July 26, 2026
- Brand
- Kalco
- SKU
- 9002BB
Description / Santa Barbara Outdoor 3-Light Med. Wall Bracket in Burnished Bronze
More Information
| UPC | 720062009741 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 12.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 6" |
| Date Back To Stock | 2026-07-12 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.5"x15.5"x1.5" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Santa Barbara Outdoor |
| Finish | Burnished Bronze |
| Height | 23 |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 3 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually Ships in 4-6 Business Days |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 12.875 |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.