Oxidized Gold Leaf Six Light Pendant from the Crescent Collection
- Measures: 18.75" H x 28" W
- Canopy Dimensions: 5.5"x1"
- Bulb Included: No
- Number of Bulbs: 6
- Product Material: Steel, Capiz Shell
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 1, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 1, 2026
Estimated shipping: July 8 - July 15, 2026
Only 1 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Kalco
- SKU
- 520555OL
Description / Oxidized Gold Leaf Six Light Pendant from the Crescent Collection
More Information
| UPC | 720062499658 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 11.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 96" |
| Date Back To Stock | 2026-07-01 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.5"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Crescent |
| Finish | Oxidized Gold Leaf |
| Material | Steel, Capiz Shell |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 3 business days |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Wet/Dry Rated | DRY |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.