Lavo Pendant Light in Winter Brass
- Measures 22.00" H x 39.00" L x 39.00" W
- cETL certified.
- Damp rated.
- This product is made from stainless steel, acrylic.
- For use in rooms such as Dining, Den, Entry, Bed.
- Type of Bulbs: LED
- Wire Included: 96"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 2700K
- LED CRI: 80
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by July 12, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: July 12, 2026
Estimated shipping: July 19 - July 26, 2026
- Brand
- Kalco
- SKU
- 509952WB
Description / Lavo Pendant Light in Winter Brass
- It measures 39" long x 39" wide x 22" high.
- Includes an integrated LED in 2700K.
- This light would look best in a dining room.
- For indoor use.
More Information
| UPC | 720062480106 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 43.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Hanging Rods Included | (1) 6", (1) 12", (1) 24" |
| Date Back To Stock | 2026-07-12 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Backplate/Canopy Dimensions | 7"x2" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Lavo |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Winter Brass |
| Height | 22 |
| Length | 39 |
| Lumens | 5400 |
| Material | Stainless Steel Acrylic |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 39 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.