Prado 8-Light Kitchen Island Light in Oxidized Silver Leaf
- It measures 46" long x 12" wide x 14" high.
- This light uses eight dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a dining room.
- It is rated for For indoor use. locations.
In stock
Only 10 left
- Brand
- Kalco
- SKU
- 509160OSL
Description / Prado 8-Light Kitchen Island Light in Oxidized Silver Leaf
- It measures 46" long x 12" wide x 14" high.
- This light uses eight dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a dining room.
- It is rated for For indoor use. locations.
More Information
| UPC | 720062362785 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 17.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 156" |
| Chain Length | 2x96" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1"x24" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Prado |
| Color Temperature | 0 |
| CRI | 0 |
| Finish | Oxidized Silver Leaf |
| Height | 14 |
| Length | 46 |
| Lumens | 0 |
| Material | Steel , Natural Capiz |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 8 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Coastal |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 12 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.