Sutter 6-Light Outdoor Hanging Light in Smooth Matte Black
- It measures 19" long x 19" wide x 30" high.
- This light uses six dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a entry way.
- It is rated for Wet rated. Can be exposed to rain, snow and the elements. locations.
In stock
Only 11 left
- Brand
- Kalco
- SKU
- 409352BM
Description / Sutter 6-Light Outdoor Hanging Light in Smooth Matte Black
- It measures 19" long x 19" wide x 30" high.
- This light uses six dimmable candelabra bulbs.
- This light would look best in a entry way.
- It is rated for Wet rated. Can be exposed to rain, snow and the elements. locations.
More Information
| UPC | 720062363379 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 11.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Sutter |
| Color Temperature | 0 |
| CRI | 0 |
| Finish | Smooth Matte Black |
| Glass Type | Clear threaded cylinder |
| Height | 30 |
| Length | 19 |
| Lumens | 0 |
| Material | Stainless Steel , Aluminum |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Modern Farmhouse |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 19 |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.