Belmont 6-Light Outdoor Hanging Light in Florence Gold
- Light measures 78" long x 25" high.
- Uses six candelabra bulbs.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 1, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 1, 2026
Estimated shipping: June 8 - June 15, 2026
- Brand
- Kalco
- SKU
- 404452FG
Description / Belmont 6-Light Outdoor Hanging Light in Florence Gold
- Light measures 78" long x 25" high.
- Uses six candelabra bulbs.
- Damp Rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
More Information
| UPC | 720062361269 |
|---|---|
| Brand | Kalco |
| Weight | 35.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Chain Length | 48" |
| Date Back To Stock | 2026-06-01 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"x1"x6" |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Belmont |
| Finish | Florence Gold |
| Glass Type | Threaded clear cylinder |
| Height | 25 |
| Length | 78 |
| Lumens | No |
| Material | Aluminum , Stainless Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 4-6 business days. |
| Style | Contemporary |
| Bulb Type | Candelabra |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Kalco Lighting for handcrafted fixtures inspired by nature and global design at LightsOnline.com
Bring organic elegance and artisan craftsmanship into your home with Kalco Lighting.
Founded in 1980, Kalco has built its reputation on a commitment to quality, service, and design excellence. Each fixture is hand-crafted and hand-finished, resulting in one-of-a-kind pieces that combine artistic flair with enduring beauty. Kalco's collections often draw inspiration from the natural world, incorporating elements like leaves, vines, and earthy textures into chandeliers, pendants, sconces, and more.
With a focus on detail and timeless design, Kalco transforms lighting into a decorative centerpiece for any room.