Jasper 3-Light Pendant in Matte White
- Measures 17.50" H x 16.00" L x 16.00" W
- UL, CUL, CSA certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel.
- For use in rooms such as Kitchen, Hallway.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: E12
- Bulb Base: E12 Candelabra
- Chain Included: 72"
- Wire Included: 120"
- This fixture is dimmable.
In stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- JSP-10533-MT
Description / Jasper 3-Light Pendant in Matte White
More Information
| UPC | 633779050336 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 9.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (1) 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.75"W x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Jasper |
| Finish | Matte White |
| Height | 17.50 |
| Length | 16.00 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 3 |
| Style | Traditional, Transitional |
| Bulb Type | E12 Candelabra |
| Width | 16.00 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.