Soft Gold LED Pendant from the Jace Collection
- Measures: 28" H x 11" L x 11" W
- Canopy Dimensions: 5"W x 1"H
- Bulb Included: Yes
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulb: G9
- Color Temperature: 3000K
- Product Material: Steel
In stock
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Crystorama
- SKU
- JAC-10507-SG
Description / Soft Gold LED Pendant from the Jace Collection
More Information
| UPC | 633779095832 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (1) 9" (1) 12" (1) 15" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | G9 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Jace |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 80 |
| Finish | Soft Gold |
| Height | 28 |
| Length | 11 |
| Lumens | 100 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 3 |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | G9 |
| Width | 11 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.