Ren by Becki Owens 20" Pendant in Aged Old Bronze
- Is rated for Dry locations
- Measures 13.75" wide x 20" high
- Uses 4, 40-watt candelabra bulbs
Backorder
Backorder Information
This item is currently on backorder. We expect to receive new inventory by June 29, 2026 and will ship your order within 1-2 weeks after restocking.
Expected restock: June 29, 2026
Estimated shipping: July 6 - July 13, 2026
- Brand
- Hudson Valley
- SKU
- BKO200-AOB
Description / Ren by Becki Owens 20" Pendant in Aged Old Bronze
More Information
| UPC | 806134878849 |
|---|---|
| Brand | Hudson Valley |
| Energy Star Rated | No |
| Chain Length | 54" |
| Date Back To Stock | 2026-06-29 00:00:00 |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5" |
| Collection Name | Ren |
| Finish | Aged Old Bronze |
| Glass Type | Clear |
| Height | 20 |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 4 |
| Safety Rating | UL |
| Shipping | Usually ships within 1-2 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 13.75 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Hudson Valley Lighting for timeless craftsmanship and elevated design at LightsOnline.com
Rooted in heritage and inspired by artistry, Hudson Valley Lighting creates elegant, detail-rich fixtures that blend classic influences with modern sophistication.
The company’s origins trace back to the 1939 New York World’s Fair, where founder William Littman demonstrated early fluorescent lighting. What began as a garage-based operation soon moved to New York’s scenic Hudson River Valley, where the brand drew inspiration for both its name and its refined aesthetic. Today, Hudson Valley Lighting is part of the Littman Brands family—alongside Troy Lighting, Mitzi, and Corbett Lighting—and continues to deliver high-quality chandeliers, sconces, pendants, and more.
With a focus on enduring craftsmanship and timeless beauty, Hudson Valley Lighting transforms spaces with light that’s as thoughtful as it is stylish.