Sawyer 15-Light Outdoor Chandelier in Sequoia
- Measures 30.50" H x 46.00" L x 46.00" W
- C-US certified.
- Wet rated.
- This product is made from Metal.
- Number of Bulbs: 15
- Type of Bulbs: LED
- Bulb Base: Candelabra
- Chain Included: 1 X 120"
- Wire Included: 1 X 144"
- This fixture is dimmable.
- LED Color Temperature: 2700K
- LED CRI: 80
In stock
- Brand
- Hinkley
- SKU
- 29209SQ-LL
Description / Sawyer 15-Light Outdoor Chandelier in Sequoia
- Exterior chandelier is 46" in diameter by 28.5" tall. Includes a 120 chain
- Chandelier includes 15 candelabra LED bulbs and emits 5,250 lumens of light at a 2700 color temperature.
- This chain or cable hung fixture may be installed on any sloped ceiling.
- 2 year finish warranty and LED Lamps carry a 3-year limited warranty
- The stylish Open Air collection provides design-conscious solutions to a variety of exterior environments.
- Rustic elements with bold, refined details complement a variety of facades from farmhouse to contemporary architecture
- Rich rustic finish with a warm artisanal appearance
- Wet rated chandelier can be exposed directly to the elements and rain
More Information
| UPC | 640665292497 |
|---|---|
| Brand | Hinkley |
| Weight | 33.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 1 X 144" |
| Chain Length | 1 X 120" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.25" Dia. |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Sawyer |
| Color Temperature | 2700 |
| CRI | 80 |
| Finish | Sequoia |
| Glass Type | Clear seedy |
| Height | 29 |
| Length | 46 |
| Lumens | 5250 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 5W |
| Bulb Count | 15 |
| Shipping | Usually ships within 2-3 business days. |
| Style | Rustic |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 46 |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Hinkley Lighting for timeless style and trusted quality at LightsOnline.com
Illuminate your home with the refined elegance of Hinkley Lighting, a family-owned brand with over 100 years of experience in crafting stylish, high-quality fixtures.
Known for their sophisticated take on traditional, transitional, and modern styles, Hinkley offers a wide range of indoor and outdoor lighting, including chandeliers, sconces, bath lights, pendants, and landscape lighting. Each piece is designed with a focus on lasting performance, thoughtful craftsmanship, and enduring style.
Whether you’re creating curb appeal or enhancing your interior ambiance, Hinkley delivers lighting built to shine for years to come.