Golden Duncan 3-Light Bathroom Vanity Light in Pewter and Matte Black
- Simple, traditional silhouettes that are a nod to a bygone era. Soft pewter hardware is paired with matte black shades.
- Bath light measures 25" wide x 9" high.
- Uses three standard light bulbs up to 100 watts each.
- Damp rated fixture can be used in humid areas like bathrooms.
In stock
- Brand
- Golden Lighting
- SKU
- 3602-BA3-PW-BLK
Description / Golden Duncan 3-Light Bathroom Vanity Light in Pewter and Matte Black
- Contemporary style with an industrial feel
- Simple, classic silhouette
- Approved for use in damp locations
- Provides task light over a vanity or mirror
More Information
| UPC | 844375059924 |
|---|---|
| Brand | Golden Lighting |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 8.125"L x 4.375"H x 0.75"E |
| Collection Name | Duncan |
| Finish | Pewter |
| Glass Type | Matte black shades |
| Height | 9" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 3 |
| Safety Rating | UL,CUL |
| Shipping | Usually ships within 3-5 business days. |
| Style | Vintage |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 25" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Golden Lighting for versatile, customer-inspired designs at LightsOnline.com
Illuminate your home with thoughtful design and broad style appeal from Golden Lighting.
Founded in 1982, Golden is known for creating fixtures that respond to real customer needs, delivering lighting that is both beautiful and functional. Their diverse collection includes everything from industrial pendants and farmhouse chandeliers to nature-inspired sconces and contemporary vanity lights.
Whether you're furnishing a cozy cottage or a modern loft, Golden Lighting offers well-crafted, stylish solutions that make it easy to find just the right fixture for every space.