Golden Duncan 3-Light Bathroom Vanity Light in Black
- Measures 8.50" H x 24.50" W
- UL,CUL certified.
- Damp rated.
- This product is made from steel.
- For use in rooms such as Bath.
- Number of Bulbs: 3
- Type of Bulbs: A
- Bulb Base: E26 Medium
- Wire Included: 8"
- This fixture is dimmable.
In stock
- Brand
- Golden Lighting
- SKU
- 3602-BA3-BLK-BK
Description / Golden Duncan 3-Light Bathroom Vanity Light in Black
- Features simple, traditional shade silhouettes that are nod to a bygone era.
- Bath light measures 25" wide x 9" high.
- Uses three standard light bulbs up to 100 watts each.
- Damp rated light can be used in humid areas like a bathroom.
More Information
| UPC | 844375059863 |
|---|---|
| Brand | Golden Lighting |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 8.125"L x 4.375"H x 0.75"E |
| Collection Name | Duncan |
| Finish | Black |
| Glass Type | Black shades |
| Height | 9" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 100W |
| Bulb Count | 3 |
| Safety Rating | UL,CUL |
| Shipping | Usually ships within 3-5 business days. |
| Style | Vintage |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 25" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Golden Lighting for versatile, customer-inspired designs at LightsOnline.com
Illuminate your home with thoughtful design and broad style appeal from Golden Lighting.
Founded in 1982, Golden is known for creating fixtures that respond to real customer needs, delivering lighting that is both beautiful and functional. Their diverse collection includes everything from industrial pendants and farmhouse chandeliers to nature-inspired sconces and contemporary vanity lights.
Whether you're furnishing a cozy cottage or a modern loft, Golden Lighting offers well-crafted, stylish solutions that make it easy to find just the right fixture for every space.