Golden Duncan Flush Ceiling Light in Pewter
- Flush mount light measures 14" wide x 4" high.
- Uses two standard light bulbs up to 60 watts each.
- Damp rated light can be used in humid areas like bathrooms or covered outdoor spaces.
In stock
- Brand
- Golden Lighting
- SKU
- 3602-14-PW-PW
Description / Golden Duncan Flush Ceiling Light in Pewter
- Contemporary style with an industrial feel
- Simple, classic silhouette
- Large, open-bottom shades
- UL listed Damp location for use in bathroom
More Information
| UPC | 844375031692 |
|---|---|
| Brand | Golden Lighting |
| Weight | 5.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 8`` |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 10.25"L x 10.25"H x 0.75"E |
| Collection Name | Duncan |
| Finish | Pewter |
| Glass Type | Pewter shade |
| Height | 4" |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 2 |
| Safety Rating | UL,CUL |
| Shipping | Usually ships within 3-5 business days. |
| Style | Industrial |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 14" |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Golden Lighting for versatile, customer-inspired designs at LightsOnline.com
Illuminate your home with thoughtful design and broad style appeal from Golden Lighting.
Founded in 1982, Golden is known for creating fixtures that respond to real customer needs, delivering lighting that is both beautiful and functional. Their diverse collection includes everything from industrial pendants and farmhouse chandeliers to nature-inspired sconces and contemporary vanity lights.
Whether you're furnishing a cozy cottage or a modern loft, Golden Lighting offers well-crafted, stylish solutions that make it easy to find just the right fixture for every space.