Gigi 4-Light Chandelier in Black with Aged Brass
- Measures 21.50" H x 29.75" L x 29.75" W
- UL, CUL, CSA certified.
- Damp rated.
- For use in rooms such as Kitchen, Bedroom.
Out of stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- GIG-814-BK-AG
Description / Gigi 4-Light Chandelier in Black with Aged Brass
More Information
| UPC | 633779047893 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 7.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (4) 19" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6"W x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Gigi |
| Finish | Black with Aged Brass |
| Glass Type | White |
| Height | 21.5 |
| Length | 29.75 |
| Material | steel |
| Bulb Count | 4 |
| Style | Farmhouse, Transitional |
| Bulb Type | E12 E12 Candelabra |
| Width | 29.75 |
| Wet/Dry Rated | Damp |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.