Description / Fanimation Stellar 96 1-Light 8-Blade Ceiling Fan Motor (Only) in Black
More Information
| UPC | 840506074958 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 19.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 80" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Pitch | 12.6 |
| Bulb Socket | Connector Pin |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.3"x2.55" |
| Collection Name | Stellar 96 |
| Finish | Black |
| Glass Type | Opal frosted |
| Height | 20.125 |
| Length | 96 |
| Max Watts per Bulb | 18W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 8 |
| Shipping | Usally ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 96 |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.