Fanimation Hugh 44" LED Indoor/Outdoor Flush Mount Ceiling Fan in Matte Greige with Opal Frosted Glass
- It measures 44" wide.
- Flush mount design makes this fan ideal for homes with lower ceilings; measures 11.74" from ceiling to lowest point with light kit and 11.35" without light kit
- It uses one LED bulb up to 18 watts.
- This fan would look best on a patio and is rated for Wet locations.
- This fan is WiFi or Bluetooth Compatible.
In stock
- Brand
- Fanimation
- SKU
- FPS8332BGRW
Description / Fanimation Hugh 44" LED Indoor/Outdoor Flush Mount Ceiling Fan in Matte Greige with Opal Frosted Glass
WARNING: This product can expose you to chemicals including Lead which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
More Information
| UPC | 840506085633 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 14.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 11" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Matte Greige |
| Blade Pitch | 12 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 44 |
| Bulb Socket | Connector Pin |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.77" |
| Collection Name | Hugh |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Matte Greige |
| Glass Type | Opal frosted |
| Height | 11.74 |
| Length | 44 |
| Lumens | 1400 |
| Material | Composite |
| Max Watts per Bulb | 18W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 3 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | LED |
| Width | 44 |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.