Fanimation Hugh 44" LED Indoor/Outdoor Ceiling Fan in Black
- Black finish with black blades and opal frosted glass
- Ceiling fan is 11.74 high x 44 long x 44 wide
- Integrated LED light kit included (18 watts); dimmable; light cap included
- Fan direction reversible; wall control included (CW60WH-8332-8355); compatible with other Fanimation hand-held remote controls and receivers (sold separately)
- Wet area rated; suitable for direct exposure to the elements
In stock
- Brand
- Fanimation
- SKU
- FPS8332BBLW
Description / Fanimation Hugh 44" LED Indoor/Outdoor Ceiling Fan in Black
More Information
| UPC | 840506096806 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 14.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 11" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Black |
| Blade Pitch | 12 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 44 |
| Bulb Socket | Connector Pin |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.77" |
| Collection Name | Hugh |
| Color Temperature | 3000 |
| CRI | 90 |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Black |
| Glass Type | Opal frosted |
| Height | 11.74" |
| Light Kit Included | Yes |
| Length | 44" |
| Lumens | 1400 |
| Material | Composite |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 3 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | LED |
| Width | 44" |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.