Fanimation GlideAire 52" Ceiling Fan in Black
- Black finish with black blades
- Ceiling fan is 9.8 high x 52 long x 52 wide
- 4.5 downrod included; longer downrods available (sold separately); sloped ceiling compatible; optional sloped ceiling kits (for slope angles greater than 19 degrees) and close-to-ceiling kits available (sold separately)
- Fan direction reversible; hand-held remote control included (TR205D); compatible with Fanimation TW206D wall control and WFR8520 receiver (sold separately)
- Damp area rated; suitable for use in covered outdoor or humid indoor areas such as bathrooms
In stock
Only 10 left
- Brand
- Fanimation
- SKU
- FPD8520BL
Description / Fanimation GlideAire 52" Ceiling Fan in Black
More Information
| UPC | 840506084940 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 13.000000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Lead Wire Length | 54" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Black |
| Blade Pitch | 15 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 52 |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.71"x2.23" |
| Collection Name | GlideAire |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Black |
| Height | 9.98" |
| Length | 52" |
| Material | Composite |
| Blade Number | 3 |
| Shipping | Usually ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary |
| Width | 52 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.