Description / Dark Bronze 84"Ceiling Fan from the Odyn 84 Collection
WARNING: This product can expose you to chemicals including Lead which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.
More Information
| UPC | 840506075115 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 35.000000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Lead Wire Length | 80" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Dark Walnut |
| Blade Pitch | 12 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 84 |
| Bulb Socket | Connector Pin |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.46"x2.58" |
| Collection Name | Odyn 84 |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Dark Bronze |
| Glass Type | Opal frosted |
| Height | 16.625 |
| Light Kit Included | Yes |
| Length | 84 |
| Max Watts per Bulb | 18W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 9 |
| Shipping | Usally ships within 3-4 business days. |
| Style | Contemporary Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 84 |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.