Fanimation Odyn 84" Indoor/Outdoor 9-Blade Ceiling Fan with Light in Black
- Black finish with nine reversible 38 all-weather composite black blades and opal frosted glass
- 6 downrod included for overall hanging height of 16.64; longer downrods available; slope kit and close to ceiling kits available (sold separately)
- Uses one 18-watt LED light bulb (included); produces soft white light
- Hand-held remote control is included; six fan speeds; wall control and Wi-Fi receiver unit are available (sold separately)
- Wet area rated; suitable for direct exposure to the elements
In stock
- Brand
- Fanimation
- SKU
- FPD8159BLW
Description / Fanimation Odyn 84" Indoor/Outdoor 9-Blade Ceiling Fan with Light in Black
More Information
| UPC | 840506075085 |
|---|---|
| Brand | Fanimation |
| Weight | 35.000000 |
| Energy Star Rated | Yes |
| Lead Wire Length | 80" |
| ADA Compliant | No |
| Blade Finish | Black |
| Blade Pitch | 12 |
| Reversible Blades | No |
| Fan Size | 84 |
| Bulb Socket | Connector Pin |
| Backplate/Canopy Dimensions | 6.46"x2.58" |
| Collection Name | Odyn 84 |
| Fan Control Included | Handheld Remote Included |
| Finish | Black |
| Glass Type | Opal frosted |
| Height | 16.625 |
| Light Kit Included | Yes |
| Length | 84 |
| Max Watts per Bulb | 18W |
| Bulb Count | 1 |
| Blade Number | 9 |
| Shipping | Usally ships within 3-4 business days. |
| Style | Modern |
| Bulb Type | Integrated LED |
| Width | 84 |
| Wet/Dry Rated | Wet Rated |
Brand Information
Shop Fanimation ceiling fans for innovative design and global style at LightsOnline.com
Elevate your space with Fanimation, a ceiling fan brand known for blending imaginative design with reliable performance.
Since its founding in 1984, Fanimation has become a global leader in fan innovation, offering an extensive collection that ranges from vintage-inspired styles to sleek, modern designs. Their fans are crafted to suit a variety of room sizes and aesthetics, with many models earning ENERGY STAR® ratings for energy efficiency.
With fans sold in over 20 countries, Fanimation continues to lead the way in creating statement-making comfort that moves air—and turns heads.