Crystorama Winham 8-Light Crystal Chandelier in Antique Gold
- Light measures 22" wide x 20" high.
- Uses eight candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a dining room.
- Rated for interior locations.
- Includes a 1 year warranty.
In stock
Only 11 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Crystorama
- SKU
- WIN-618-GA-CL-MWP
Description / Crystorama Winham 8-Light Crystal Chandelier in Antique Gold
More Information
| UPC | 633779041679 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 23.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (1) 6" (3) 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 5"D x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Winham |
| Finish | Antique Gold |
| Height | 20 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 8 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 22 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.