Crystorama Morgan Wall Sconce in Aged Brass
- Light measures 7" wide x 11" high.
- Uses one standard bulb up to 60 watts.
- Rated for interior locations.
- Includes a 1 year warranty.
- Can be hardwired or plugged in.
In stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- MOR-8801-AG
Description / Crystorama Morgan Wall Sconce in Aged Brass
More Information
| UPC | 633779037009 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 6.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 96" |
| Hanging Rods Included | Cord Cover:(2) 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E26 Medium |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.75"W x 1"D |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Morgan |
| Finish | Aged Brass |
| Height | 11 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 4-5 business days. |
| Style | Transitional |
| Bulb Type | Standard |
| Width | 7 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.