Crystorama Fiona 4-Light 33" Chandelier in Antique Gold with Clear Glass Beads Crystals
- Light measures 27" wide x 33" high.
- Uses four candelabra bulbs up to 60 watts each.
- This light would look best in a dining room.
- Rated for interior locations.
- Includes a 72 inch chain.
- Includes a 1 year warranty.
Out of stock
- Brand
- Crystorama
- SKU
- FIO-A9104-GA-CL
Description / Crystorama Fiona 4-Light 33" Chandelier in Antique Gold with Clear Glass Beads Crystals
More Information
| UPC | 633779041525 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 59.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 144" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Fiona |
| Finish | Antique Gold |
| Height | 33 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 4 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | Candelabra |
| Width | 27 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.