Crystorama Elliot 6-Light Traditional Chandelier in Polished Nickel with Clear Glass Crystals
- It measures 48" wide x 7" high.
- This light uses six candelabra dimmable bulbs up to 60 watts each.
- For indoor use.
- This light includes a 1 year warranty subject to terms and conditions.
In stock
Only 12 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- ELL-B3007-PN
Description / Crystorama Elliot 6-Light Traditional Chandelier in Polished Nickel with Clear Glass Crystals
More Information
| UPC | 633779045639 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 86.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Hanging Rods Included | (2) 6" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 24"W x 5.5"D x 0.75"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Elliot |
| Finish | Polished Nickel |
| Height | 7 |
| Material | Iron |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 6 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 48 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.