Crystorama Doral Pendant Light in Renaissance Gold
- It measures 10" wide x 11" high.
- This light uses one candelabra dimmable bulb up to 60 watts.
- Damp rated. Can be used in humid environments like bathrooms or covered outdoor areas.
- This light includes a 1 year warranty subject to terms and conditions.
In stock
Only 5 left
- Brand
- Crystorama
- SKU
- DOR-B7700-RG
Description / Crystorama Doral Pendant Light in Renaissance Gold
More Information
| UPC | 633779046032 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 2.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 72" |
| Hanging Rods Included | (1) 6" (3) 12" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 4.72"W x 0.79"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Doral |
| Finish | Renaissance Gold |
| Height | 11 |
| Material | Wrought Iron |
| Max Watts per Bulb | 60W |
| Bulb Count | 1 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 10 |
| Wet/Dry Rated | Damp Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.