Crystorama Clover 24-Light Traditional Chandelier in Aged Brass with Glass Ball Crystals
- It measures 48" wide x 52" high.
- This light uses 24 candelabra dimmable bulbs up to 40 watts each.
- For indoor use.
- This light includes a 72 inch chain.
- This light includes a 1 year warranty subject to terms and conditions.
In stock
Only 7 left
Ships Same Day
We offer Same Day Shipping (in the contiguous USA) on products featuring the Ships Same Day badge. For same day shipping, orders received by 1:00 pm Eastern Standard Time (on business days) will ship same day while orders placed after 1 pm will ship the following business day. Only applies to items featuring the Ships Same Day badge. Read our Frequently Asked Questions and Policies pages for more information.
- Brand
- Crystorama
- SKU
- CLO-8000-AG
Description / Crystorama Clover 24-Light Traditional Chandelier in Aged Brass with Glass Ball Crystals
More Information
| UPC | 633779045837 |
|---|---|
| Brand | Crystorama |
| Weight | 152.000000 |
| Energy Star Rated | No |
| Lead Wire Length | 120" |
| Chain Length | 72" |
| ADA Compliant | No |
| Bulb Socket | E12 Candelabra |
| Backplate/Canopy Dimensions | 5.5"W x 1"H |
| Dimmable | Yes |
| Collection Name | Clover |
| Finish | Aged Brass |
| Height | 52 |
| Material | Steel |
| Max Watts per Bulb | 40W |
| Bulb Count | 24 |
| Shipping | Usually ships within 1-2 days. |
| Style | Traditional |
| Bulb Type | candelabra |
| Width | 48 |
| Wet/Dry Rated | Dry Rated |
Brand Information
Shop Crystorama lights for an elegant upgrade at LightsOnline.com
Make a sophisticated statement with Crystorama, a lighting brand that blends artistic inspiration with timeless craftsmanship.
Since 1958, Crystorama has redefined luxury lighting by moving beyond the traditional chandelier to offer elegant fixtures in a wide array of styles, from French Country charm to sleek modern minimalism. Each piece reflects influences from fine art, fashion, and interior design, with meticulous detailing and high-end materials that elevate any space.
Whether you're looking to add a touch of glamour or a bold focal point, Crystorama delivers lighting that’s as refined as it is radiant.